Diantus działa na terenie Krakowa i okolic. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy

0606 448 885

firma@diantus.pl


Choroby:

 

 

Fytoftoroza różanecznika

 

Objawy i zwalczanie: liście brązowieją, obumierają i zwijają się. Jeżeli zauważymy taki więdnący pęd, należy go wyciąć możliwie jak najniżej. Krzew należy podlać Bioseptem,  Biochikolem lub Aliette w stężeniu zalecanym przez producenta. Więdnący cały krzew trzeba usunąć i spalić, dobrze jest też usunąć podłoże znajdujące się w pobliżu zainfekowanego krzewu. Jest to najgroźniejsza infekcja odglebowa.

 

 

Nekroza różanecznika

 

Objawy i zwalczanie: na liściach powstają jasnobrązowe plamy, które stopniowo rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Porażone liście należy spalić, a całą roślinę opryskać dwukrotnie (co 2 tygodnie) preparatem Topsin lub Dithane.

 

 

Zaraza wierzchołków pędów różanecznika

 

Objawy i zwalczanie: choroba spowodowana jest przez grzyb Phytophthora ramorum. Najpierw zaczynają brunatnieć wierzchołki pędów, potem choroba rozszerza się w dół. Powoduje opadanie liści i obumieranie rośliny. Jeżeli zauważymy więdnięcie pędu w koronie krzewu to należy odszukać ciemnoszare przebarwienie na pędzie i odciąć ten pęd około 5 cm poniżej miejsca infekcji. Następnie opryskać całą roślinę preparatem grzybobójczym, np. Previcur.

 

 

Plamistość liści różanecznika

 

Choroby zwane plamistościami powodowane są przez grzyby. Do walki z takimi infekcjami, stosujemy środki grzybobójcze o szerokim zakresie działania np. Bravo.

 

 

Mączniak prawdziwy azalii

 

Objawy i zwalczanie: na liściach azalii, szczególnie w drugiej połowie lata pojawia się biały nalot. Należy go zwalczać środkiem grzybobójczym np. Score.

 

 

Szkodniki

 

 

Mszyce

 

Mogą pojawić się na młodych przyrostach oraz na liściach zwłaszcza po spodniej stronie. Ich żerowanie powoduje zahamowanie wzrostu krzewów. Należy je zwalczać np. środkiem ABC na mszyce AL, Pirimor w aerozolu.

 

 

Kibitnik azaliaczek 

 

Szkodnik wygryza liście z dolnej strony, może też powodować ich minowanie. Jest łatwy do zwalczenia środkami owadobójczymi.

 

 

Mączlik różanecznikowy

 

Objawy: liście są lepkie i żółkną. Przyczyną jest owad, którego larwy żerując na dolnej stronie liści. Można go zwalczyć poprzez dwukrotne opryskanie preparatem Talstar z dodatkiem preparatu Provado.

 

 

Opuchlak truskawkowiec

 

Objawy: na liściach widoczne są małe, regularne, zatokowe wgryzy. Największe szkody wyrządzają larwy opuchlaka, które żerując w systemie korzeniowym i mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Przy dużym nasileniu tego szkodnika może okazać się niezbędne wykonanie zabiegu środkiem nicieniowym, np. Larvanem. Zabieg taki wykonujemy doglebowo poprzez podlewanie. Oprysk na dorosłego owada należy wykonywać wieczorem.

 

 

Gąsienice motyli

 

Objawy: uszkodzenia liści. Gąsienice są łatwo zauważalne, dlatego też można je pozbierać i zniszczyć lub opryskać jednym z zoocydów przeciwko szkodnikom zjadającym liście.

 

 

Przebarwianie i zrzucanie liści

 

Jesienne przebarwianie się starszych liści na kolor żółty i pomarańczowy jest zjawiskiem naturalnym. U części odmian występuje to bardziej, a na innych mniej intensywnie.

 

 

Przebarwienia liści mogą być spowodowane również chorobami fizjologicznymi:

 

Objaw: liście równomiernie żółte. Powód: nadmiar fosforu blokuje pobieranie żelaza.

 

Objaw: żółte dolne liście. Powód: nadmiar potasu blokuje pobieranie magnezu.

 

Objaw: żółte górne liście. Powód: nadmiar magnezu blokuje pobieranie wapnia.

 

Objaw: żółta blaszka liściowa, nerwy zielone. Powód: nadmiar wapnia blokuje pobieranie żelaza, magnezu, cynku.

 

Objaw: liście drobne, jasnozielone lub żółtozielone, słaby wzrost roślin; w drugiej połowie lata dolne liście żółkną, czerwienieją i opadają. Powód: niedobór azotu.

 

 

 

Literatura:

Dr Piotr Muras “Różaneczniki i azalie”