Diantus działa na terenie Krakowa i okolic. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy

0606 448 885

firma@diantus.pl


Rhododendron to rodzaj z rodziny wrzosowatych (Ericaceae) obejmujący azalie i różaneczniki.

Azalie mają miękkie, lekko owłosione liście, opadające na zimę lub dwusezonowe (azalie japońskie). Ich pokrój jest początkowo luźny, ale w miarę wzrostu krzewy zagęszczają się. Kwiaty azalii wielkokwiatowych rozwijają się przed rozwojem liści, podobnie jak u forsycji lub wraz z liśćmi.

Różaneczniki to krzewy skórzastych zimozielonych liściach, zwartym pokroju przez cały okres wzrostu. Kwitną zazwyczaj w maju i czerwcu.

Do rodzaju Rhododendron zalicza się około tysiąc gatunków. W stanie naturalnym występują głównie na terenie Azji, natomiast w mniejszej ilości w Ameryce i Europie.

Różaneczniki są jednym z najczęściej uprawianych krzewów ozdobnych.

 

Uprawiane odmiany różaneczników i azalii to krzewy o różnych rozmiarach. Od bardzo małych osiągających wysokość zaledwie 25 cm (np. azalia japońska ‘Panda’) do ok. 2,5 metra. Są to rośliny długowieczne, które w sprzyjających warunkach po wielu latach mogą osiągnąć imponujące rozmiary.

Ozdobą rododendronów są przede wszystkim kwiaty zebrane zwykle w obfite kwiatostany na szczytach pędów. Kwiaty są owadopylne (częściowo także samopylne), chętnie odwiedzane przez trzmiele.

Pąki kwiatowe tworzą się latem w roku poprzedzającym kwitnienie. Są znacznie większe i bardziej pękate niż pąki wegetatywne, z których rozwiną się liście i pędy. Po przekwitnięciu jak najszybciej powinno się usuwać tworzące się owocostany.

Tylko nieliczne gatunki mają pachnące kwiaty. Przede wszystkim są to azalie pochodzące od azalii nadbrzeżnej, azalii zachodniej, azalii lepkiej oraz różaneczniki wywodzące się od różanecznika Fortune’a.

U licznych odmian różaneczników i azalii występuje cała gama kolorów kwiatów. Kwiaty azalii mają zazwyczaj intensywną barwę (żółtą, pomarańczową, czerwoną), natomiast barwy kwiatów różaneczników są bardziej stonowane od białego do fioletowego, poprzez różne odcienie różu i karminu.

Termin kwitnienia różaneczników i azalii jest uzależniony od odmiany. Krzewy te kwitną od wczesnej wiosny (III/IV) do pierwszych dni lata (VI).