Diantus logo

Jak uprawiać orchideę?

orchidea

Orchidea jest niezwykłą i piękną rośliną. Dlatego nie dziwi fakt, iż mieszkańcy Gwatemali i Kostaryki uznali ją za kwiat narodowy. Wśród orchidei najłatwiejsze do uprawy w warunkach domowych są mieszańce gatunku Phalaenopsis, a ich piękne kwiaty utrzymują się na roślinie przez wiele miesięcy. Dzięki nowoczesnym sposobom rozmnażania ceny tego storczyka są przystępne, a wybór kolorów i odcieni kwiatów jest ogromny.

Z tych powodów właśnie Phalaenopsis jest najczęściej wybierany przez początkujących wielbicieli storczyków jako ozdobna roślina doniczkowa. Nazwa Phalaenopsis wywodzi się z greki i oznacza ‘przypominający ćmę’, dlatego też obywatele niektórych krajów nazywają go motylem.

Kwiaty orchidei stały się popularną rośliną doniczkową do uprawy w domu stosunkowo niedawno. Natomiast już od wielu lat są stosowane jako kwiat cięty np. do bukietów ślubnych.

Jak uprawiać storczyki w domu?
Orchidea preferuje głębokie doniczki. Najlepiej, jeśli są wykonane z przeźroczystego materiału (najczęściej stosowany jest plastik). Lubi światło rozproszone, więc najlepiej udaje się na oknie wschodnim lub zachodnim. Wystawa południowa nie jest odpowiednia, ponieważ ostre słońce przypala liście, a od strony północnej niedostatecznie doświetlona roślina będzie słabo kwitła i po pewnym czasie zacznie marnieć.

Niezwykle istotne w uprawie storczyka Phalaenopsis jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Najtrudniejszym okresem dla orchidei w domu jest zima, gdy nagrzane kaloryfery mocno wysuszają powietrze. Dobrym pomysłem jest ustawienie rośliny na tacy ze żwirkiem lub keramzytem, który powinien być stale zanurzony w wodzie do 1/3 wysokości.

Co robić, gdy storczyk przekwitnie?
Najbardziej dekoracyjną częścią storczyka są oczywiście kwiaty, dlatego po przekwitnięciu ważne jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku, kiedy zawiążą się nowe pąki kwiatowe. Gdy kwiaty przekwitną należy poczekać aż łodyga obeschnie, a następnie uciąć ją nad drugim lub trzecim pąkiem licząc od dołu. Następnie przez około 1,5 miesiąca ograniczamy podlewanie (w tym czasie dobrze jest umieścić Phalaenopsis w chłodniejszym miejscu). Po okresie przesuszenia zaczynamy znowu normalnie podlewać i nawozić roślinę, a kwiaty wkrótce się pojawią.

Jak prawidłowo podlewać orchideę?
Jak większość kwiatów storczyk lubi miękką wodę, dlatego wodę z kranu powinno się wcześniej przegotować i wystudzić. Należy również pamiętać, że Phalaenopsis nie znosi zimnej wody – powinna być letnia (co najmniej o temperaturze pokojowej). Orchideę podlewamy co kilka dni, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Podlewanie od góry. Podlewając w ten sposób należy uważać, aby woda nie dostała się w zagłębienia liści oraz żeby nie został zalany stożek wzrostu! Nadmiar wody usuwamy z podstawki.
  2. Podlewanie przez podsiąkanie. Wstawiamy doniczkę z rośliną na kilka minut do miski z wodą. Pamiętajmy, że podlewanie czy zamgławianie wykonujemy zawsze rano, by roślina i korzenie zdążyły przeschnąć przed nocą.

W jaki sposób nawozić Phalaenopsis?
Orchidea nie toleruje przekarmiania, dlatego nawóz uniwersalny do roślin kwitnących rozcieńczamy trzykrotnie w stosunku do instrukcji na opakowaniu. Jednak najwygodniej jest zastosować specjalny nawóz do storczyków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Diantus Katarzyna Bagińska – Łojek

Kraków 2020