Diantus logo

PORADY
W formie pytań i odpowiedzi

Stworzyłam dodatkową sekcję, gdzie będę odpowiadać na różne pytania, które mi zadano (związane z ogrodami).

1. Zakupiłam drzewka owocowe ze szkółki, a jest początek marca. Czy muszę je zabezpieczyć przed mrozami? O czym jeszcze powinnam pamiętać?

Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku ( w stanie bezlistnym) – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (październik-listopad).

Jeśli drzewka zostały zakupione w szkółce to powinny być odporne na niskie temperatury. Gdy prognozie pogody będą zapowiadać znaczne spadki temperatur to jednak warto rośliny odpowiednio zabezpieczyć (szczególnie gatunki bardziej wrażliwe takie jak brzoskwinia, morela).

Najlepiej przed zachodem słońca okryć rośliny agrowłókniną, papierem falistym, cieniówką, matami trzcinowymi lub gałązkami roślin iglastych.

Drzewa i krzewy owocowe  trzeba posadzić nieco głębiej niż rosły w szkółce, a po posadzeniu powinno się przyciąć im mocno koronę.

I co bardzo ważne -systematycznie podlewać.

porzeczka czerwona
porzeczka czerwona
grusza
grusza

2. Co zjadło moją żurawkę?

To co widzimy na zdjęciu to larwy opuchlaków. Wygryzają skórkę korzeni oraz podstawę szyjki korzeniowej powodując stopniowe zamieranie. Roślina  nie trzyma się podłoża i po wyciągnięciu jej z gleby okazuje się, że nie ma korzeni. Natomiast dorosłe osobniki wygryzają w liściach charakterystyczne półokrągłe wgryzienia na  liściach, czasem na kwiatach. Opuchlaki mają 4 stadia rozwojowe: jaja, larwy, poczwarki i dorosłego owada. 

Przy wykonywaniu jakichkolwiek oprysków na opuchlaki ważne jest, by były one wykonywane zarówno na całej roślinie, jak i na glebie pod nią, gdzie znajdują się larwy. To właśnie one osłabiają i całkowicie niszczą różnego rodzaju rośliny. Istotnym elementem podczas oprysków jest to, by były one wykonywane na wiosnę ponieważ zimą larwy wchodzą jeszcze głębiej do ziemi, a dorosłe chrząszcze chowają się pod opadłymi liśćmi.

Jednym ze sposobów na zwalczanie opuchlaków jest używanie insektycydów. Trzeba zabieg powtórzyć po około 14 dniach. Preparaty: Mospilan 20 SP, Durban 480 EC, Nurelle D 550 EC.

Metoda biologiczna polega na użyciu preparatów, którymi są nicienie oraz wrotycz.  Np Larvanem – ożywa się go do oprysku, ale dobrze sprawdza się też do podlewania gleby w celu zniszczenia opuchlaków. Zabieg dobrze jest powtórzyć.

opuchlaki larwy
Larwy opuchlaka

3. W przygotowaniu…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Diantus Katarzyna Bagińska – Łojek

Kraków 2021